קליניקת אקורד- פרופ' אתי דרומי - הערכה קלינית
הבדיקה של פרופ' דרומי מבוססת על ידע רב בהתפתחות תקינה של ילדים ונסיון של שנים רבות כקלינאית תקשורת, חוקרת ומרצה.

בדיקה זו שונה מאבחון הנערך בתחנות להתפתחות הילד. המטרה העיקרית שלה היא לבצע הערכה התפתחותית מקיפה כדי לאפיין את הפרופיל התפקודי של הילד במכלול תחומים הקשורים להופעת דיבור. 

נבדקים תיפקודי הילד בתחומים הבאים: 
קשר, תקשורת, חשיבה, הבנת-שפה, רגישות סנסורית ותכנון תנועה, הפקת דיבור והגייה.
ההערכה נעשית בגישה התפתחותית-טבעית (NDI) תוך כדי משחק אינטראקטיבי עם הילד. שני ההורים נוכחים בחדר הבדיקה ונבחנת גם התקשורת בין הילד לבין האם והאב.

ההערכה מאפשרת לקבוע את הפרופיל התפקודי של הילד ואת המטרות לטיפול. תוצאות הבדיקה משמשות לקבוע האם הילד סובל מלקות על הרצף האוטיסטי, מלקות שפה ספציפית, מפיגור שכלי או מבעיה בתכנון תנועה המכונה דיספרקסיה. גם דרגת החומרה של הפגיעה ניתנת למדידה על פי הפרופיל התיפקודי. 

אפשר לבצע הערכה קלינית לפני או אחרי הפנייה לרופא ילדים או לתחנה להתפתחות הילד. הערכה חשובה גם כשהילד נמצא כבר בטיפול של קלינאית תקשורת ויש להורים שאלות לגבי קצב ההתקדמות.

מומלץ לבצע הערכה לפני ההחלטה על המסגרת החינוכית המתאימה לילד.
בדיקת תקשורת ושפה באקורד כוללת ארבעה שלבים:
 
א.  פגישה לתצפית על הילד בנוכחות שני הוריו (התצפית נמשכת כשעתיים).
 
ב.  בדיקה קפדנית של כל מסמכי הרקע, התוצאות של אבחונים וסיכומי טיפולים קודמים. עיון בשאלוני רקע להורים ולגננת אשר נשלחו להורים מראש והוחזרו במועד הפגישה הראשונה.
 
ג.  ראיון עם ההורים הכולל מתן חוות דעת לגבי חומרת הבעיה של הילד, ניתנות המלצות לגבי הצורך בטיפול של קלינאית תקשורת ומטפלים נוספים (ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה, טיפול בתנועה, טיפול במוסיקה, פסיכותרפיה וכו').

ד. מכתב סיכום ובו המלצות ומטרות ברורות לגבי תוכנית הטיפול בילד. 

 

הערכה קלינית באקורד