קליניקת אקורד- פרופ' אתי דרומי - תכנית הטיפול
תכניות הטיפול באקורד מבוססות על המודל ההתפתחותי-טבעי אשר מאופיין בעבודה זוגית וזורמת בין הילד לבין קלינאית תקשורת ושיתוף ההורים במטרות הטיפול ובאיסטרטגיות ההתערבות.
 
הגישה ההתפתחותית-טבעית לטיפול בהפרעות בתקשורת, שפה ודיבור מדגישה את חשיבות השיתוף הרגשי והתקשורת ההדדית כמטרה עיקרית בהתערבות. תוכניות הטיפול מבוססות על התפיסה שתהליך ההתערבות חייב להתרחש בתוך הקשרים טבעיים, משמעותיים, ומהנים עבור הילד. בתוכניות אלו מושם דגש על בחירת המטרות לטיפול על פי הסדר המוכר ממהלך ההתפתחות התקינה של העברית כשפת אם. תכנון ההתערבות מחייב לפיכך ידע מעמיק במבנה הדקדוקי של השפה העברית ובדרכי הרכישה של שפה על ידי ילדים רגילים.
 
מפגשי הטיפול מתקיימים תוך כדי משחק המאפשר לילד מגוון התנסויות וחוויות של שיתוף עם מבוגר. הנחת הבסיס של תוכנית ההתערבות הינה שגם ילדים הסובלים מהפרעות בתקשורת ומראים לקויות בהתפתחות שפה ודיבור, כולל ילדים צעירים מאד עם לקויות על הרצף האוטיסטי, יוכלו במסגרת התערבות עקבית לאורך זמן לפתח שפה יצירתית ולהנות מתקשורת בין-אישית.
 
המפגשים בין הקלינאי והילד מתקיימים בדרך כלל פעמיים בשבוע למשך 30 עד 45 דקות. ההורה נמצא עם הילד בתוך חדר הטיפול וקלינאית תקשורת מדגימה לו תוך כדי עבודה עם הילד מה ניתן ואפשר לעשות בבית.
 
במקרים רבים הילד מקבל במקביל לטיפול של קלינאית תקשורת טיפולים תומכים נוספים כמו למשל ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה או טיפול בתנועה. במקרים מסויימים ההורים מקבלים הדרכה על ידי פסיכולוג. ישיבות צוות מתקיימות באקורד כחלק מהטיפול בילד ובמשפחתו.

מהם עקרונות הטיפול בגישה ההתפתחותית-טבעית?

תכנית הטיפול